Hergün yeni bir şeyler yaşıyoruz. Her yaşantı ruhumuzda bir iz bırakıp geçiyor. Ben, bu izlerin hayatımızdaki pozitif izdüşümlerinin takipçisiyim.

15 Ocak 2010 Cuma

SİL BAŞTAN/RESET

İnsan, hayatına anne karnından çıktığı anda başlar. Annenin bebek ağlamasına verdiği tepkiler, bebeğin ihtiyaçlarının karşılanma biçimleri anne ve bebeğin kendi aralarında ortak bir dil oluşturmasına yardımcı olur. Bebek acıkınca başka türlü, uyanınca başka türlü ve altına yaptığında başka türlü ağlamayı öğrenirken; anne de hangi ağlama sesi geliyor ise ona uygun tepkiyi vermeyi öğrenir. Böylece bebek ilk davranış paternlerini geliştirmiş olur. Biraz daha zaman geçer; bebek artık daha sosyal bir varlık olmuştur. Aile büyükleri, okul arkadaşlıkları, komşuları hayatına girer. Artık yaşam alanında daha çok olay vardır. Oyuncağını paylaşması, bazı kurallara uyması ve çeşitli boyutlarda problem çözme becerisi kullanması gerekir. Bu dönemde de yeni davranış paternleri geliştirir. İşe yarayan, kendisini olumlu sonuca ulaştıran davranışları pekiştirilmiş olur. Zaman ilerledikçe üniversite dostlukları, dersler, sınavlar, ilk gönül ilişkileri, iş ve aile hayatı ile yaşamına devam eder. Bu yolculukta; çocuk yaşta edindiği davranış paternleri de onunla birliktedir. Sonra bir gün artık yetişkin olmuş bu insan kendini huzursuz, yetersiz hissetmeye başlar. Bir şeyler yanlış gidiyor gibi gelir ama bir türlü nedenini anlayamaz. Her zaman ne yapıyorsa aynısını yapmaya devam ediyordur oysa.


Her zaman çok sıkı rekabet ortamında çalışmaya alışmıştır. Pozisyonunu korumak için çok çalımanın yanısıra, daha uyanık olmayı, yakın iş arkadaşlıkları kurmamayı ve belki de iş arkadaşlarına fazla güvenmemeyi öğrenmiştir. Aslında; içinde bulunduğu şartlarda, o firmanın kültüründe ayakta kalabilmesi için aslında çok da geçerli bir savunma mekanizması geliştirmiştir. Sonra bu adam iş değiştirir. Yeni iş yeri; takım çalışmasının, pozitif insan ilişkilerinin ön planda olduğu bir kurum kültürüne sahiptir. Ve işte o huzursuzluğu bu anda hissetmeye başlar. Her zaman ne yapıyorsa aynısını yapmaya devam ediyordur oysa.

Dün çok farklı bir konferansa katıldım. TEDXRESET. Sabahın erken saatlerinden akşam saat 19.00a kadar keyifle tüm katılımcıları dinledim. Organizasyonu yapanların ellerine sağlık. Tüm gün boyunca aslında yukarıda psikolojik boyutuyla anlatmaya çalıştığım kavram incelendi. Değişen dış etkenlere ve yeni durumlara karşı repertuarımızda bulunan davranış paternleri işe yaramamaya başlayınca bir durup hayatı sıfırlamak/reset yapmak gerektiğini anlatıyordu. Yukarıda örneklediğim adam; ekip çalışmasının, yakın ilişkilerin desteklendiği bir firmada, bireysel ve insanlara güvensiz olmayı sürdürdüğünde sorun ortaya çıkıyor. Kimileri bir sıkıntı olduğunu farkediyor ama değişime gücü olmuyor. Kimileri ise hayatının kontrolünü eline alıyor ve keşke demeden yaşayabilmek için değiŞİmi göze alıyor ve şimdi/burada hayatı kaldığı yerden, yeniden yaşamaya karar veriyor.
Tabi ki sadece reset etmek, bildiğimiz eski davranış kalıplarını unutmak yeterli değil. Davranış kalıplarının geliştiği şartları düşünmek, bu davranışa hangi duyguların eşlik ettiğini anlamak, sonra yeni,farklı ve yaratıcı alternatifler üretmek ve bunlardan seçtiklerimizi uygulayarak harekete geçmek; yeni davranış geliştirme sürecini tamamlayan diğer unsurlardır.


Şu an kendi içimde buna benzer bir yolculuktan geçtiğim için bu konferansın tam da bu zamanda karşıma çıkmış olması bana yeniden hayatta tesadüflere yer olmadığını hatırlattı. Kulağımda kalan melodiyi sizinle paylaşmak isterim.  www.grooveshark.com

SİL BAŞTAN
Gücün var mı sevgilim/ Derin sularda inci tanesi aramaya
Cesaretin kaldıysa /Hala benle aşktan konuşmaya
Söyle canım sevgilim/Hayat bize oyun oynuyor olabilir mi
Yorgun gibi bir halin var/Duyguların karışık olabilir mi


Sil baştan başlamak gerek bazen/Hayatı sıfırlamak
Sil baştan sevmek gerek bazen/Herşeyi unutmak


Sanki bugün son günmüş gibi/Dolu dolu yaşamak istiyorum ben
Her ne çıkarsa yoluma/Selam verip yürümek istiyorum ben
Sil baştan başlamak gerek bazen/Hayatı sıfırlamak
Sil baştan sevmek gerek bazen/Her şeyi unutmak


Konferans hakkında bilgi için: www.tedxreset.com
Resim: “Geçmişte işe yarayanlar acaba günümüzde de aynı şekilde kullanılıyor mu?”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder