Hergün yeni bir şeyler yaşıyoruz. Her yaşantı ruhumuzda bir iz bırakıp geçiyor. Ben, bu izlerin hayatımızdaki pozitif izdüşümlerinin takipçisiyim.

17 Kasım 2016 Perşembe

DEĞİŞİM OL

Kızımdan çok şey öğreniyorum. Dün akşam yemek sonrası bu ara en favori oyunu olan anne-bebekçilik oynuyorduk. O anne ben de onun çocuğu olmuştum. Bana nasıl çizgi çizileceğini öğretti, tek başıma da yapabileceğimi söyledi ve içeri gitti. Bir ara, oyun oynarken salonda duran koşu bandının üzerine çıktı, kulaklıkları aldı ve bana "bir telefona takalım şunu da ben şimdi anneyim ya biraz spor yapayım" dedi. Kulaklıkları telefona koyup çocuk şarkılarını açtım ve o koşu bandında yürümeye başladı. Bir iki şarkı kadar kısa bir süre yürüdü. Sporunu bitirdi ve oyunumuza devam ettik.


Ghandi'nin güzel bir sözü var " be the change that you wish to see in the world" Dünyada görmek istediğin değişimi önce sen ol.


Bir değişim istiyorsan hayatında önce sen değişimin kendisi ol, yapılacak olanı yap, bak bakalım o zaman neler farklılaşacak. Ben hayatıma 'hareket sağlıktır' felsefesi ile devam ediyorum. Aileme, çocuğuma, yakın arkadaşlarıma da bu felsefeyi öğretmeye çalışıyorum. Hafta içi her sabah uyanınca koşu bandına çıkıp o gün olan zamanım kadar koşuyorum.
Dün akşam kızımla oynarken onun da sporu hayatının/oyununun içine koyabildiğini görünce anladım ki gerçekten ben değişimin kendisi olunca çevrem de aynı değişime başlıyormuş. Onun öğrenmesini istediklerimi ben kendim hayatımda uygularsam o da bunu görüp bu öğreniyormuş. 

Diş fırçalamaya ilk başladığında hep onun yanında durup fırçalamasını söylüyordum. Çünkü yatma/kalkma saatimiz aynı olmadığından ben onunla aynı  saatte diş fırçalamıyordum. Oysa beraber fırçaladığımızda ikimizin de ağzından köpükler aktığında hem daha eğlenceli oluyor hem de değişimi beraber başlatıyoruz. Bundan sonra onunla beraber fırçalamaya daha özen göstereceğim


Düşüncelerimiz gücümüzdür, biz ne düşünürsek hayatımız için onu yaratırız. Ve yine aynı şekilde düşüncelerimizin gücü ile yok edebiliriz. Düşünceler duygulara, duygular davranışa, davranışlar alışkanlıklara ve alışkanlıklar da olduğumuz kişiye dönüşür. Düşüncelerimiz birer tohumdur. Hayatımızın nasıl olmasını istiyorsak o tohumları ekelim. Olumlu düşüncelerimiz olsun. Olumsuz düşüncelerimiz olduğunda da onların zihnimizden akıp geçmesine izin verelim.  Kendimize, çocuğumuza, çevremizdeki kişilere hep "yapabilirsin" diyelim. 

*Çocuklarınızla onlar sanki dünyanın en akıllı,  en kibar, en güzel, mucizevi insanlarıymışçasına konuşun. Çünkü onlar neye inanırlarsa, ona dönüşeceklerdir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder